Samuel Reshevsky

Samuel Herman Reshevsky (26 Kasım 1911- 4 Nisan 1992) Polonyalı bir ve satranç dahisi daha sonra önde gelen bir Amerikan satranç ustası. Asla tam zamanlı bir satranç profesyoneli olmadı. 1930’ların ortasından 1960’ların ortasına kadar Dünya satranç şampiyonaları için güçlü bir yarışmacıydı: 1948 Dünya Satranç Şampiyonası turnuvasında üçüncü sırayı aldı ve 1953 Adaylar Turnuvasında ikinci oldu . ABD Satranç Şampiyonası’nın sekiz kez galibi oldu.. Kariyeri boyunca seçkin bir satranç oyuncusu olan Reshevsky, pozisyonel oyunda başarılı oldu. Açılış hareketleri üzerinde uzun zaman aldı ve sık sık kendini zaman baskısı altında buldu, ancak bu bazen rakibini Reshevsky’den daha fazla huzursuz etti.

Mesleği muhasebeciydi ve saygın bir satranç yazarıydı.

Reshevsky , Polonyada Yahudi bir ailede dünyaya geldi . Dört yaşında satranç oynamayı öğrendi ve kısa sürede bir çocuk dahisi olarak kabul edildi . Sekiz yaşındayken birçok başarılı oyuncuyu kolaylıkla yeniyor. Aynı anda kalabalıklarla satranç oynuyordu.

1920 yılının kasım ayında, ebeveynleri, çocuklarının yeteneklerini halka açık bir şekilde sergileyerek geçimlerini sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Reshevsky, ABD’nin dört bir yanındaki sergilerde binlerce oyun oynadı. 1922 New York Masters turnuvasında oynadı; Bu aşamada, güçlü bir turnuvada yarışan en genç oyuncu oldu.


Samuel Reshevsky and Charlie Chaplin satranç oyununda

Reshevsky, gençliğinde bir süre boyunca, ebeveynlerinin Manhattan’daki Bölge Mahkemesinde, uygunsuz bir vesayet suçlamasıyla karşı karşıya kaldı ve bu sayede okula başladı. Bununla birlikte, Chicago’daki Sears, Roebuck ve Company’nin zengin ortaklarından Julius Rosenwald , kısa süre sonra Reshevsky’nin yardım etti ve eğitimini tamamlaması şartıyla Reshevsky’nin geleceğini garanti etti.

Reshevsky asla gerçekten profesyonel bir satranç oyuncusu olmadı. Bu dönemde ara sıra gerçekleşen etkinliklerde başarılı bir şekilde yarışırken orta öğretimini tamamlamak için 1924’ten 1931’e kadar yedi yıl boyunca rekabetçi satrançtan vazgeçti.

Reshevsky , 1934 yılında Chicago Üniversitesi’nden muhasebe diploması alarak mezun oldu ve muhasebeci olarak çalışarak ve ailesini destekledi. New York’a taşındı ve hayatının geri kalanında orada ya da banliyölerinde yaşadı. 1941’de Norma Mindick ile olan evliliği üç çocuk yaptı. Reshevsky dindar bir Ortodoks Yahudi idi.

Reshevsky , 1931’de Tulsa’da ABD Açık Satranç Şampiyonasını kazandı ; 1934 ABD Açık Satranç şampiyonu ünvanını Reuben Fine ile paylaştı.

Reshevsky , 1936, 1938, 1940, 1941, 1942, 1946 ve 1969’da ABD Satranç Şampiyonasını kazandı . Ayrıca, 1972’de tekrar katıldı, ancak 1973’te Playoff’u Robert Byrne’e kaybetti . ABD Şampiyonalarında katıldığı çoğu maçı kazandı.

Reshevsky’nin uluslararası kariyeri, 1935’te İngiltere’yi ziyaret ederek başladı. Büyük Yarmouth’da kazandı .Daha sonra diğerlerinin yanı sıra eski dünya şampiyonu José Raúl Capablanca’yı yendiği Margate turnuvasında birincilik kazandı.

Bir yıl sonra Reshevsky Nottingham 1936 satranç turnuvasında üçüncü oldu . 1937’de ilk olarak Letonya’daki Kemeri’de ve 1938’de , tartışmasız dünyanın en güçlü sekiz oyuncusu katıldığı Hollanda’daki ünlü AVRO turnuvasında dördüncü oldu . Reshevsky, Boston’da 1944’te üçüncü ABD Açık şampiyonluğunu kazandı .

Reshevsky, kabaca 1935’ten 1960’ların ortasına kadar Dünya Şampiyonası için ciddi bir satranç ustası idi. Lahey / Moskova 1948 ve ortak üçüncü sırada tamamladı.

1950’de, Reshevsky açılış listesinde, Dünya Satranç Federasyonu FIDE tarafından International Grandmaster unvanını aldı. Uygun olmasına rağmen, Budapeşte’de düzenlene turnuvada oynamadı . Genel olarak , Soğuk Savaş nedeniyle ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından katılmasının yasaklandığına inanılıyordu. Bir NATO ülkesinden diğer uygun aktif oyuncu olan Hollandalı Max Euwe de oynamadı. Ancak 1991 yılında, Reshevsky, gitmeme kararının kendisinin olduğunu söyledi.

Zürih 1953 turnuvasında Adaylar muhtemelen Dünya Şampiyonası maçı için hak kazanmak için Reshevsky en şanslı görünüyordu, ama o ikinci sırada tamamladı. Zürih’teki dokuz Sovyet büyük babasının (15 oyuncudan oluşan bir alanın) her ikisinin de emri altında olduğunu yazarak uzun zamandır devam eden söylentileri doğruladı. satranç liderliği ve KGB Reshevsky’nin hiçbir koşulda turnuvayı kazanmasına izin vermedi. Smyslov ise tercih edilen galip oldu. Reshevsky, iki ay süren etkinliğe karşı güçlü çekişmesini sürdürdüğünde, Bronstein, Sovyetlerin Reshevsky’nin genel zaferini başarılı bir şekilde engellemek için kendi aralarında yapılan oyunlarda birçok sonucu hazırladığını iddia ederken, Reshevsky’nin kendi oyunlarında maksimum testle karşı karşıya kalmasını sağladı. Sovyet oyuncuları. Bronstein daha önce (1995), Sovyet delegasyon liderinin Zürih’teki ikinci devrinde Reshevsky’ye karşı Siyah olarak kazanması emrini verdiğini ve çok zor bir mücadeleden sonra bunu başardığını yazmıştı. Alexei Suetin ( Tigran Petrosyan’ın ikincisi olan) da dahil olmak üzere diğer bazı yazarlar 1953) ‘de Zürih’teki Sovyet büyük babalarını da doğruladı.

Reshevsky, 1968’de  Viktor Korchnoi’e çeyrek final maçını kaybetti .

Reshevsky de ABD için sekiz kez yarıştığı Satranç Olimpiyatlarında, 37 yıl mücadele etti. 1950’de birinci oldu.

1952’de New York, Reshevsky ve Polonya – Arjantinli büyük usta Miguel Najdorf arasındaki “Özgür Dünya Şampiyonası” için yapılan gayri resmi bir maçın ilk sekiz oyununa ev sahipliği yaptı . Mexico City’de beş oyun ve San Salvador’da beş oyun daha oynandı. Reshevsky kazandı. Ertesi yıl Buenos Aires’te bir rövanş gerçekleşti . Reshevsky yine 9½ – 8½ kazandı.

Uzun kariyeri boyunca, Reshevsky zorlu bir maç oyuncusu olduğunu kanıtladı. 

1941’de ABD Şampiyonası play-off maçında IA Horowitz’i mağlup etti (+ 3−0 = 13). 

1942’de Isaac Kashdan’ı (+ 6−2 = 3) mağlup etti. 

1952’de Svetozar Gligorić’i (+ 2−1 = 7) mağlup etti . 

1956’da William Lombardy’yi (+1−0 = 5) yenildi. 

1957’de Arthur Bisguier’i (+ 4−2 = 4). mağlup etti.

1957’de Donald Byrne’ı (+ 7−3 = 0) mağlup etti,

1960’da Pal Benko’yu (+ 3−2 = 5). mağlup etti.

Reshevsky, 1955’te Moskova’da düzenlenen SSCB’ye karşı çıkan takım maçında ABD’nin en üst masasında oynadı ve dört maçta Dünya Şampiyonu Mikhail Botvinnik’i yendi.

Bobby Fischer ile rekabet

Buenos Aires 1960 turnuvası öncesinde , Reshevski, “Fischer 20’nci olursa 19. lurum” dedi. 

1961’de Reshevsky o zamanki ABD Şampiyonu Fischer ile 16 maçına başladı; New York ve Los Angeles’ta ortaklaşa sahnelenmiştir. Fischer’in son meteorik yükselişine rağmen, fikir birliği görüşü Reshevsky’yi destekledi. Onbir maç ve beraberlik skorundan sonra maç, Fischer ve maç organizatörü Jacqueline Piatigorsky arasındaki bir zamanlama anlaşmazlığı nedeniyle sona erdi , Reshevsky kazanan oldu.

1967’de Sousse Interzonal’da Fischer, Reshevsky ile oynadığı maç için 53 dakika gecikti (otomatik zaman kazanma süresinin sadece yedi dakikası altında kaldı) ve özür dilemeden açılışını yaptı. Reshevsky ayrıca 1960, 1962 ve 1966 Satranç Olimpiyatlarında ABD takımı için oynamayı reddetti, çünkü ABD şampiyonu Fischer üst yönetim kurulu tarafından 1. oyuncu seçildi. Nihayet, iki adamın aynı takımda göründüğü tek seferde 1970 yılında daha düşük bir tahtada oynamaya razı oldu.

Her ne kadar Reshevsky ve Fischer satranç tarihindeki en sert rakiplerden birine sahip olsa da, Fischer 1960’ların sonlarında Reshevsky’nin 1950’lerin ortalarında dünyanın en güçlü oyuncusu olduğunu düşündüğünü söyleyerek eski şampiyona saygısını gösterdi. Bu, Reshevsky’nin  Moskova’da düzenlenen ABD ile SSCB takım maçının en üst kurulu olan dört maçlık mini maçında Dünya Şampiyonu Mihail Botvinnik’i mağlup ettiği zamanlardı.

Uzun satranç kariyeri boyunca Reshevsky oniki dünya şampiyonundan onbir’i ile oynadı ve Yedi dünya şampiyonunu mağlup etti. (Lasker, José Raúl Capablanca , Alexander Alekhine , Max Euwe , Mikhail Botvinnik, Vasily Smyslov ve Bobby Fischer.)

Reshevsky, 1992’de New York’ta ölümüne kadar neredeyse en az yarı düzenli olarak ciddi bir şekilde yarıştı . 1991’de bir turnuva oyununda eski rakibi Vasily Smyslov’u mağlup etti .

Reshevsky, pozisyonel oyunda mükemmel olan ancak garanti edildiğinde mükemmel bir taktiksel satranç oynayabilen güçlü ve zorlu bir oyuncuydu. Açılışta sık sık büyük miktarda zaman kullandı , bazen onu oyunun geri kalanını çok kısa sürede oynamaya zorlayan tehlikeli bir taktikti. Bu bazen kararsız Reshevski’nin muhaliflerini rahatsız etti, ancak diğer zamanlarda kendi tarafında hatalara yol açtı . Reshevsky’nin açılış konusundaki yetersiz çalışması ve zaman baskısına girme eğilimi , büyük yeteneğine rağmen hiçbir zaman dünya şampiyonu olmamasının sebepleri olabilir; kendisi de satranç üzüntüleri konusundaki kitabında bunu kabul etti.

Reshevsky’nin bazı kitapları; Satrançta Reshevsky (1948), Satranç Oyunlarının Nasıl Kazanıldığı (1962), Büyük Satranç Kızgınlıkları (1976) ve Konumsal Oyun Sanatı (1978)

Yazı Puanı
[Oy Sayısı: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir