Briç Adabı

Daima saygılı olun.

• Bu, altın kuraldır.Rakiplerinize, ortağınıza ve çağırdığınız zaman direktöre.

Masa tavrı- Genel

• Bütün kuralların muntazam gözleminden ve oyunun masadaki düzgün şartlarının sürdürülmesinden Kuzeydeki oyuncu sorumludur

• Bütün oyuncular masada bulunmadan kartlar bordan çıkarılmamalıdır. Sizde tam on üç bulunduğundan emin olmak için kartlarınızı sayın.

• Zor bir ele konsantre olabilecek diğer oyuncuları düşünerek deklarasyon ve oyun esnasında sessiz olmaya gayret edin.

Masa tavrı- Deklarasyon başladıktan sonra

• Rakiplerinizin “ALERT” ü gördüğünden/duyduğundan emin olmaktan siz sorumlusunuz.

• Deklarasyon bitiminden sonra sorular sorabilirsiniz.Belli bir deklarasyona işaret etmek yanlıştır.Doğru yöntem deklarasyonların tamamı için açıklama istemektir.

• Zamanı boşa harcamayın.Önce atak edin. Veya yeri açın.Daha sonra kontratı yazmak veya bridgemate’e girmek gibi ne isterseniz onu yapın.

Masa tavrı- Elin oynanması

• Deklaran olarak yerin oynayacağı kartı söylemeyi alışkanlık haline getirin. Masadaki kartlara dokunmayın.Ne oynayacağınıza karar verirken bir çok karta dokunmayın.

• Oyun başladığında ,sıra size gelene kadar elinizden herhangi bir kartı hazırlamayın. Bir kart çıkarıp,sonra onu ele geri alıp daha sonra başka bir kartı çıkartmayın. Bir renginiz bitmişse elinizi tekrar düzeltmeyin.Bu gibi manevralar istenmeyen bilgi sağlar.

– Bir başka oyuncunun elinin neresinden kartı çıkarttığına ne bakın ne de bundan bir çıkarımda bulunun.

• Herhangi bir oyuncunun bir kartın yanlış konulduğunu belirtmesine müsaade edilmez. Kazandığınız ve kaybettiğiniz ellerin takibinden siz sorumlusunuz.

• Önceden kazanıp kaybettiğiniz ellere çabuk bir göz atmanıza müsaade edilmez.

• Bir oyuncu ,bir sonraki el için bir kart oynanana kadar oynadığı son kartı tekrar inceleyebilir.Kartını kapatmamış oyuncu o elde oynanmış bütün kartların açılmasını isteyebilir.Bir sonraki ele oynamaya hazır olana kadar kartınızı kapatmama alışkanlığı edinin.

Masa tavrı – Oyun tamamlandığında

• Deklaranın kaç el aldığı hakkında tam bir mutabakat olana kadar elinizdeki kartları karıştırıp toplamayın.(Aksi takdirde sonraki aşamada daha zor olabilir)

• Kartlarınızı borda geri koymadan önce karıştırın.

• Bir bord oynandıktan sonra,izinsiz olarak bir başkasının eline bakmak için bordan kartlarını çıkaramazsınız.İzin aldıysanız,sadece her bir seferde sadece tek bir eli bordan çıkarabilirsiniz.Eğer el kaydı varsa oradan bakmanız, fiziksel olarak kartlara dokunmamanız gerekir. Oyunun devamını sürdürün

• Bordları makul bir süre içerisinde oynamanız beklenir. Direktör size her bir turu kaç dakika içerisinde bitirmeniz gerektiğini bildirecektir. Deklarasyon başladığı an,briç masasında genel sohbete izin verilmez. Oyunun hızını anlamsız sohbetlerle ,otopsiyle ya da deklarasyon veya oyun esnasında bitmeyen düşünmelerle yavaşlatmak bir cezayla neticelenebilir.

“OTOPSİ” tartışmalarınızı sınırlandırın

• Sadece tur bitiminden sonra tartışın.Bu konuşmalarınızı kısa ve yumuşak tutmaya çalışın.Tam az önce bitirdiğiniz el diğer masalarda oynanacak,bu yüzden salondaki diğerlerinin elin deklarasyonunu veya oynanmasını etkileyecek bir şey duymamaları önemlidir.

Ataklarınızı kapalı yapın

• Bu, ortağınıza rakiplerinizin deklarasyonları hakkında bilgiye ihtiyacı varsa soru sorma fırsatı verebilir. Aynı zamanda yanlış taraftan atak yapılmasına karşı direktör çağrılmasına da engel olur.

Deklarasyonun gözden geçirilmesi

• Atak yapılmadan önce yer hariç bütün oyuncular deklarasyonun gözden geçirilmesini ve herhangi alert edilmiş konuşmaların açıklamalarını isteyebilirler. Diğer iki oyuncu oynamadan önceki ilk fırsatta deklarasyonun gözden geçirilmesini isteyebilirler.

Deklarasyonlarınızı eşit bir tempoda yapın

• Usulsüz bilgi iletebilecek tavır ve ses değişikliklerinde bulunmamaya çalışın. Manalı göz temasından kaçının. İç çekmeler,yüz ekşitmeler, sert konturlar uygunsuzdur.” Sanırım pas demeliyim”,”Bu deklarasyonu tartışmadık” veya “Sizi konturlamalıydım” gibi fazladan sözlere de yer yoktur. Deklarasyon veya oyun sırasında vermeniz gereken zor bir kararınız olursa ,düşünmek için ilave zaman kullanmaya hakkınız vardır. Ancak,ortağınızın sizin bir probleminizin olduğu bilgisinden yararlanmaya hakkı yoktur. Deklarasyonunu herhangi bir düşünmeyi veya duraksamayı dikkate almadan normal bir şekilde yapması gerekir. Bu gibi durumlarda tereddüt eden oyuncunun ortağı duraksama veya düşünce ile önerilen herhangi bir deklarasyonu yapmamaya veya oyunu oynamamaya özen göstermelidir. Çoğu vakalarda ortağınız bir müddet düşünüp pas derse elinize göre pas demek tamamen mantıksız bir hareket olmadıkça siz de pas demelisiniz. Mesela,diyelim siz 3 Pik açtınız ve solunuzdaki oyuncu 4 Kör dedi. Ortağınız bir müddet düşündü ve sonra pas dedi. Hangi hareketi düşünmüş olursa olsun normal pas konuşmanızı yapmalısınız. Bir baraj konuşması yaptıktan sonra tekrar konuşma yapmak oldukça alışılmamış bir şeydir, bilhassa ortağınızın tereddüt etmesi bir konuşma yapmayı düşündüğüne dair “usulsüz bilgi” vermesi dolayısıyla. Özellikle uzunca bir süre düşünüp sonra pas derseniz,tereddütten sonra rakipleriniz direktör çağırırlarsa bundan gücenmeyin. Direktör siz bir kuralı çiğnediğiniz sebebiyle çağrılmadı; bu herkesin haklarını koruyan standart bir uygulamadır, sizin ve onların. Direktör sizin düşünmeye hakkınız olduğunu teyit edecek, ortağınıza sizin duraksamanızla önerilen herhangi bir çıkarımı kullanamayacağını hatırlatacaktır. Eğer ortağınız normal deklarasyonunu yaparsa mesele orada biter.Eğer rakipler ortağınızın hareketiyle ihtilafa düşerlerse direktörden skorun düzeltilmesini isteyebilirler.

Kartlarınızı eşit tempoda oynayın

• Kartlarınızı eliniz hakkında bilgi açığa çıkaracak şekilde duraksama olmadan,eşit bir tempoda oynamaya gayret edin.Sıra size geldiği zaman kartınızı masada önünüze koyun. Memnuniyetinizi veya memnuniyetsizliğinizi katları şaklatarak veya fırlatarak göstermeyin. Kartlarınızı tekleri ve iki kartı tasvir edebilecek herhangi bir vurgu yapmadan oynayın.Vücut dilinizin ilgi veya ilgisizliği açığa çıkarmasına müsaade etmeyin. Erken Löve talebinde (Claim) bulunun, sıkça Löve talebinde (Claim) bulunun

• Deklaransanız ,bütün eli sonuna kadar oynamadan önce löve talebinde bulunmaktan korkmayın.Sadece elinizi gösterin(Veya kartlarınızı herkesin görebileceği şekilde yere açın) ve oyun şeklinizi belirtin.Mesela “Kozları toplayacağım ve Trefleri çekeceğim” veya “En sonunda bir Kör alırsınız”. Löve talebi zaman kazandırır ve şayet karar vermeyecekleri sıradan bir eli çabukça bitirirseniz sizi takdir edecek rakiplerinize göstereceğiniz bir nezakettir.

• Löve talebi (Claim)hassastır ve çok dikkat ister.En sıkıntılı tarafı,ellerin geri kalanını alacağınızı düşünüp yanlış olduğunuz ya da oyun biçiminizi ayrıntılarıyla açıklamadığınız zamandır. Burada oyunu bıraktığınız yerden toplama ve geri dönüş yoktur. Durumu açığa çıkarmak için direktör çağrılmalıdır.

• Löve talebinin muntazam yolu oyun biçiminizi ilan edip elinizi göstermenizdir.”Löve talebi yapabileceğimi sanıyorum” “Belki löve talebi yapabilirim” diyerek elinizi hala göğüs hizasında tutmaya devam edemezsiniz.

• “Kalanlar benim” demek gibi yarım ölçüler yeterli değildir.Evet, belki herhangi bir oyun biçimiyle gerisi sizin olabilir, ama yapamazsanız uygunsuz bir durum yaratırsınız, ya da daha fenası ceza alabilirsiniz. Rakiplerinizin löve talebinize karşısında durmak için elleriyle alakalı bilgi açığa çıkarmaları gerekir ve bu da size haksız bir üstünlük sağlar. Löve talebinize karşı çıkıldıktan sonra “A … elbette önce dışarıda kalan son kozu çekecektim” demek yeterli değildir ve direktör çağrılması uygundur. Bu yüzden bütün löve taleplerinize (Claim) ne kadar bariz olursa olsun oyun biçiminizi ayrıntılarıyla dahil etmeyi alışkanlık haline getirin.

Konvansiyon Kartı doldurun

• Rakiplerinizin siz ve ortağınızın sahip olduğu her anlaşmayı bilme hakları vardır. Bu kart rakiplerinize siz ve ortağınızın oynadığınız sistemi ve defansif kart tarzınızı anlatır. Turnuvalarda ortaklığınız iki konvansiyon kartı getirmelidir ve bunların ikisinin de aynı olması şarttır.

Bidding Box kullanımı

• Kulübünüzde bidding boxlar kullanılıyorsa, deklarenize kutuya ulaşmadan önce karar verin. Deklarasyon kartlarına dokunmaya başladığınızda şayet hala düşünüyorsanız bir kasıt olmadan ortağınıza usulsüz bilgi iletebilirsiniz. Mesela, eğer 2 Pik kartını çekip sonradan karar değiştirip pas kartını masaya koyuyorsanız, bu 2pik konuşmasına

“neredeyse yetecek” bir eli ima edecektir. Bu, sesli düşünerek ortağın bunu duymazdan gelerek epey baskıya maruz kalarak elini normal konuşmasıyla eşdeğerdir. Arada sırada parmağınız kayar ve yanlış kartı çıkarabilirsiniz. Böyle olduğunda,geri almanıza izin verilir. Sadece yanlış kartı görür görmez pardon deyip ,doğrusuyla değiştirirsiniz. Bunun sadece mekanik hatalarda uygulanacağına zihinsel hatalarda uygulanmayacağını göz önünde bulundurun.Bir konuşma kartını bilerek ve isteyerek çıkartıp sonra kararınızı değiştirdiyseniz ne kadar çabuk yapmaya çalışırsanız çalışın deklarasyonunuzu değiştirmenize müsaade edilmez. Son olarak,deklarasyon kartlarını karıştırıp havaya savurarak herhangi bir ilave bilgi iletmediğinizden emin olun.

Stop uyarısıyla tanışın

• Rakiplerinizden birisi bir baraj konuşması veya sıçramalı konuşma yaptığında “Stop” 3 Kör dediğinde veya stop kartı çıkarıp kutudan 3 Kör kartını çıkardığında şaşırmayın. Turnuva briçindeki bu yenilik bir sonraki konuşmacının beklenenden daha yukarıda bir konuşmanın geleceğinin bir uyarısıdır. Uyarı size hareketinizi planlamanız için ilave zaman verir. Bidding box larla kırmızı “Stop” kartı sıçramalı konuşmayı duyurmak için kullanılır. Onu kullanmak için ,önce masanın üzerine koyun ve sonra konuşmanızı yapın. Stop kartını orada birkaç saniye için tutun sonra yerine koyun. Sağınızdaki oyuncu sıçramalı konuşma yaptıktan sonra elinizi yaklaşık 10 saniye kadar inceleyebilir ve konuşmanızı yaparsınız. Stop uyarısını kullanarak rakiplerinizin ortaklarına usulsüz bilgi aktarabileceği hemen pas deme veya bekleyerek kontur deme ihtimalini azaltırsınız. Her halükarda, stop uyarı kartı ister kullanılsın veya kullanılmasın konuşma sırası gelen sonraki oyuncu konuşmasını yapmadan önce hala yaklaşık on saniye beklemelidir.

Özel anlaşmalar oynuyorsanız “ALERT” kartını kullanın

• Ortağınız ve siz konvansiyonlar oynuyorsanız bunlardan biri deklarasyon sırasında geldiği zaman rakiplerinize “Alert” ederek vakayı ikaz etmelisiniz. Bunu yapmak için konvansiyonel konuşmayı yapan kişinin ortağı konuşma yapıldığı anda “Alert” der veya kutudan “Alert” kartını çıkarıp görülür şekilde masanın üzerine bırakır. Bu rakiplerinize konuşmanın yapay ve konvansiyonel olduğunu beklediklerinden daha başka anlamda olabileceğini söyler.Konuşacak sonraki kişi ortağınızın deklarasyonunun ne anlama geldiğini size sorabilir. Stayman gibi bazı yaygın konvansiyonların alert edilmemesi gibi Alerte tabi deklarasyonların listesi zamana göre değişebilir ve yeni başlayanların bunlar hakkında uzman olmaları beklenmez. Bir deklarasyonu alert edip etmeme veya nasıl alert etmeniz hakkında bir şüpheniz varsa kulüp direktörünüzden veya başka oyunculardan yardım isteyebilirsiniz. Şayet rakipleriniz alert kullanıyorlarsa ,konvansiyon kartlarına bakabilir veya ne anlama geldiğini detaylıca açıklamalarını isteyebilirsiniz. Nazik olun, soru sormadan önce konuşma sırasının size gelmesini bekleyin.

Alert’in açıklanması

• Sorulduğunda,konuşmayı yapanın ortağı özel anlayışlar dahil,anlaşmanın tam açıklamasını vermek zorundadır. Anlaşmanın yaygın veya popüler ismini bildirmek yeterli değildir. Rakipleri yanıltmak umuduyla şifreli, kaçamak veya yanıltıcı cevaplar vermek sportmenlik dışıdır. Bir deklarasyonun veya kart oyununun “Normal” veya “Natürel” olarak açıklanması bunlar değişik kişilere değişik anlamlara geldiğinden dolayı yeterli değildir. “Tam açıklama” noksanlığı ceza alınmasına yol açabilir.

• Sorulmayan bir bilgiye gönüllü olmak yaptığımız diğer başka yaygın hatamızdır.”Alert” yaptığınız zaman otomatik olarak hemen ilave açıklamalar yapmaya başlamayın. Mesela “Alert, 5-5 majörler gösteriyor” veya “Alert, ters minör tutuşu” demeyin. Bu ,başka bir şey anlamında söylemiş olabilecek ortağınızın ,şimdi sizin konuşmayı ne anlamda aldığınızı bilmesine yol açabilir ve usulsüz bilgi verilmesine sebep olur. Bazıları şunu diyebilir; “Sadece yardımcı olmaya ve deklarasyonları hızlandırmaya çalışıyordum.”Bu dediğini yapmanın yanlış biçimidir ve kesin “hayır yapamazsın” cevabını hak eder.Ortağı ve rakipleri müşkül durumda bırakır ve bu meydana geldiği an zarar zaten ortaya çıktığından dolayı yasal bir telafisi de yoktur. Tekrarlıyoruz,sadece “alert” edin ve sorulmadıkça başka bir şey söylemeyin. Briç gizli mesajların oyunu değildir; deklarasyon masadaki herkese aittir.Rakiplerinizin bütün deklarasyonlarınızın anlaşılmış manalarını bilme hakkı olduğunu unutmayın.

• Alert hakkında sorularınızı sadece sıranız geldiğinde sorun.

• Eğer açıklamaların sizin konuşma yapma kararlarınıza bir etkisi yoksa ,soru sormayı deklarasyonlar bitene kadar bekleyin. Deklarasyonu yapanın ortağından bir deklarenin açıklamasını yapmasını istediğinizde bunun deklareyi veren kendisi bir hata yapmışsa veya ortağı doğru olmayan şekilde açıklama yapmışsa onlara yardımcı olabileceğini aklınızda bulundurun. Bu sebeple, sadece elinizi konuşmanıza etki edecekse soru sorun. Atak yapılmadan önce soru sorma seçeneğiniz her zaman vardır.

Direktörün yardımına güvenin

• Direktör çağırmak için çekingen veya asabi olmayın.Oyuncular asla renons, sırasız atak , yetersiz konuşma veya daha başka uygunsuzluklar için kendi düzenlemelerini yapamazlar. Bunu yapmak için direktör oradadır. Yasa ihlalleri,tereddütler,aşırı yavaş oyun,kaba davranış veya herhangi bir şekilde meydana gelen sorunlar için direktörü çağırın. Direktörün sorumluluğu yasa ve kural ihlallerini ele almanın yanı sıra oyunun düzgün ve memnuniyet verici şekilde idare edilmesini de kapsar. Bütün direktörler genellikle bilinmeyen, özellikle kolay anlaşılmayan briç yasalarını uygularken bilgili ve tarafsız olmaya gayret ederler. Bir parantez açarsak , temel briç yasalarını bir briç oyuncusu olarak öğrenmeniz kendi menfaatinizedir.

Vücut dilinize dikkat edin

• Deklarasyonlar veya oyun esnasında hiçbir biçimde ortağınıza işaret vermemelisiniz. Şayet mimik yapma,ortağınızın gözünün içine bakma ,bir oyun hoşunuza gitmediğinde kıpırdanma veya onların yaptığı bir oyunda şaşırma alışkanlıklarınız varsa böyle yapmamak için müşterek bir çaba gösterin.Dehşet verici bir kontratla yüzleştiğinizde bile sağlam duygusal kontrolünüzü muhafaza edin.

Deklaranı aldatmayın

• Sizde bir kart tekken tereddüt göstermek etik değildir.Oyun esnasında hiç bir sebebiniz yokken tereddüt gösterirseniz kasıtlı aldatma ile suçlanabilirsiniz ve ceza alırsınız. Mesela deklaran bir kart oynuyor ve sizin o renkte elinizde 2,3 ve 4 var.O zaman oynamadan önce kısa bir tereddüt için bir sebebiniz olamaz. Ortağınızla kart sinyalleri Oynamıyorsanız duraksama için bir sebebiniz yoktur eğer bir kart sinyali oynuyorsanız hangi kartı oynayacağınıza karar vermeniz kolay olacaktır.

Yerin Görevi

• Yer olduğunuz sırada direktör çağramazsınız. Direktörü el oynandıktan sonra çağırabilirsiniz.

• Elde mi yerden mi oynaması gerektiğine dair uyarmak veya oynanan bir kartın onda olup olmadığını sormak haricinde yer deklaranın başka bir hususta dikkatini çekemez.

• Yer hızlıysa deklaranın bir hata yapmasını önleyebilir ama hata yapılmış olduğu an onu düzeltmeye çalışmamalıdır.

• Yer olarak deklaran söyleyene kadar bir kartı ne oynayabilir ne de bir karta dokunabilirsiniz(Tek olsa dahi): eğer deklaran yerden bir renk söyleyip büyüklüğünü belirtmezse endike ettiği renkteki en küçük kartı söylediği addedilir. Eğer deklaran bir büyüklük belirtmiş ama hangi renkten olduğunu söylememişse yerin son eli kazandığı renge devam ettiği addedilir.

• Yer olduğunuz zaman ortağınızın veya rakiplerinizin eline bakmanız kötü bir tarzdır. Neticelere de göz atamazsınız. Bunları yaptığınız takdirde yer olarak haklarınızı kaybedersiniz.

Kazanma veya kaybetme

• Futbol veya basketbolda başarılı bir manevrayı tamamladığınızda “Beşlik çarpma” kabul edilebilir bir şeyken, briçte uygun bir davranış değildir. Esasında ,ortağı rakiplerin önünde sıra dışı bir oyun veya defans dolayısıyla övmek bile uygun değildir. Bundan başka, mükemmelden daha az bir oyun oynayan bir ortağı haşlamak da kötü davranıştır. Aynı şekilde rakibin kötü bir oyunu şanslı çıktığında veya iyi bir deklarasyonları /oyunları size kötü bir netice verdiğinde onları şiddetle tenkit etmek uygun değildir.

Eğlenin ve sosyal ortamdan keyif alın

• Turnuvaların yapıldığı kulüpler aynı zamanda sosyal gruplardır, bu yüzden masaya vardığınız zaman rakiplerinizi selamlayın. Vakit müsaitse sohbetin tadını çıkartın ,yeni bir konvansiyon öğrenin veya bir briç eli hakkında görüş alın. Yeni başlayanlara ve yeni gelenlere bilhassa sıcak karşılandıklarını hissettirin. İlk turnuvanızda ne kadar heyecanlı olduğunuzu hatırlamaya çalışın. Size meydan okuyacak milyarlarca el vardır, bu yüzden bu büyüleyici oyundan keyif alın ve gülümsemeye devam edin.

Kalın sağlıcakla

Yazı Puanı
[Oy Sayısı: 12 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir